Богомолките са опасни хищници от засада. Те сграбчват жертвите си с със светкавична скорост с предните крайници. Но един новоописан вид не държи плячката си в смъртоносна прегръдка, а го набучва на специален шип.
Новият вид богомолка живее в тропическите гори на Перу. След като за първи път се натъква на мъжки от вида преди приблизително две десетилетия, ентомологът Хулио Ривера в крайна сметка се сдобива с жива женска и започва да отглежда миниатюрните ловци в лабораторията си.
Внимателното проучване на физическите особености на богомолците предполага, че този вид е различен от близките си роднини. Ривера и негов колега описват насекомото за първи път в списанието Neotropical Entomology.
Богомолката е дребна, а шарката ѝ позволява да се слее с околната среда. Маниерът на лов обаче не е като на другите видове. Тя издебва плячката си и я пронизва с удължен шип на предния си крайник.
.jpg)
Разликата между "стандартен" преден крайник на и крайникът на новооткрития вид
Снимка: Yony Callohuari
Впечатляваща е и точността на ударите на богомолката. Ученият, който е открил вида, сравнява нейните точни попадения с това да опитаме да набучим бонбонче M&M’s с клечка за зъби, която е дълга до земята. Изучаването на начина, по който богомолката ловува, и точността на ударите ѝ, може да бъде полезно за редица технологични разработки.
