Организъм, подобен на червей, заровил се под морското дъно преди повече от 500 милиона години, може да се окаже ключът към разгадаването на еволюцията на повечето представители на животинското царство.
Организмът е с размер на оризово зърно и учените го описват като най-древния познат им фосил на билатерално симетрично животно. Това са организми със симетрични предна и задна част, отверстия в двата края и храносмилателен тракт по средата. Откритието
е описано в сп. PNAS.
Учените обясняват, че появата на билатерална симетрия е била решаваща крачка в еволюцията на животните на Земята. Тя е позволила на организмите да се придвижват целево и е направила телата им по-ефективни.
Много животни, от червеите и насекомите до динозаврите и хората, имат подобна билатерална структура. Скот Еванс от Калифорнийския университет в Ривърсдейл и колегите му са нарекли новооткрития организъм Ikaria wariootia.
3D лазерното изображение ясно показва цилиндричното тяло на организмаПодобното на червей същество е живяло преди 555 милиона години, в периода, наричан от геолозите период на Едиакаран, когато организмите на Земята да стават многоклетъчни и по-сложно устроени.
Преди около петнадесет години в скалите на Ниплена, южна Австралия, изследователи забелязват микроскопични тунелчета. Те решават, че тези следи са от билатерално-симетрично животно. Наскоро Скот Еванс и Мери Доузър, професор по геология в Калифорнийския университет в Ривърсайл, забелязват малки овални отпечатъци в близост до някои от тунелчетата.
Триизмерните изображения от лазерния скенер по-късно показали, че тези вдлъбнатини са направени от организъм с цилиндрично тяло, с ясно изразени глава и опашка и леко браздовидна мускулатура.
Ikaria wariootia е с дължина от 2 до 7 мм. и с ширина от 1 до 2,5 мм. Древеният организъм се е заравял в пясъка под морското дъно, където е търсил органична материя, с която се е хранил.