Претъпканите някога улици на мегаполисите днес пустеят. Трафикът по автомагистралите е сведен до минимум. Ограничителните мерки, които бяха наложени в различни държави по света с цел да се предпази населението от заразяване с новия коронавирус, сякаш направиха света по-тих. Учени потвърждават този факт.
Сеизмолозите отчитат спад на сеизмичния шум - шумът от вибрации в земната кора на планетата (например от движението на коли, влакове, автобуси и хора).
Томас Лекок, геолог и сеизмолог от Кралската обсерватория на Белгия, пръв отчита този феномен в Брюксел. От средата на март, когато в страната бяха затворени училища и бизнеси и наложени мерки за социално дистанциране, сеизмичният шум в Брюксел е намалял с 30-50%, споделя Лекок. „Намаляването на шума с такава величина обикновено се усеща само за кратко около Коледа“, допълва той.
Вибрациите от движещи се превозни средства и промишлени машини, подобно на природни явления като земетресенията, могат да причиняват движение на земната кора. И въпреки че ефектите от отделните източници може да са малки, заедно те произвеждат фонов шум, което намалява способността на сеизмолозите да откриват други сигнали, възникващи със същата честота. Затова и експерти смятат, че с намаляването на фоновия сеизмичен шум детекторите ще започнат да улавят по-слаби, неуловими досега земетресения и други сеизмични събития, както и да засичат по-лесно активността на вулкани. “Повърхностният сеизмометър на Кралската обсерватория в Брюксел вече е почти толкова чувствителен към малки земетресения и свлачища, колкото аналогичен детектор, заровен в 100-метров сондаж. В Белгия наистина става тихо”, добавя той.
Сеизмолози в други градове отчитат подобни резултати. Сеизмологът Паула Кьолемейер публикува в
Twitter графика, която показва как шумът в Западен Лондон е бил повлиян от пандемията, на която ясно се вижда спад след обявяването на извънредно положение и затварянето на обществени сгради и училища. Докторантката от Калифорнийския институт по технология Селест Лабец също публикува графика, на която се вижда отчетлив спад в Лос Анджелис.
“От сеизмологична гледна точка така ние можем да мотивираме хората, да им кажем -Чувствате се сами вкъщи, но не сте сами, защото всички са по домовете си. Всеки прави това, което и вие. Всеки спазва правилата”, допълва той.
“Данните биха могли да се използват и като средство да се установи къде ограничителните мерки не са особено ефективни”, казва докторантът по приложна геофизика Рафаел де Плен от Националния свободен университет на Мексико.